10خاصیت از خواص ویژه و شگفت انگیز قهوه

10خاصیت از خواص ویژه و شگفت انگیز قهوه

10خاصیت از خواص ویژه و شگفت انگیز قهوه :

فنجان قهوه روزانه شما ممکن است بیشتر از تهیه آن صبح زود برای شما مفید باشد. تاثیر قهوه بر سلامتی مدت‌هاست که موضوعی بحث‌برانگیز بوده و طرفداران آن از فعالیت آنتی‌اکسیدانی و توانایی تقویت مغز آن سخن می‌گویند و مخالفان نیز نکات منفی مانند بی‌خوابی، سوء هاضمه و افزایش ضربان قلب و فشار خون را بیان می‌کنند. اما آخرین موج شواهد علمی، خبرهای خوبی را برای دوستداران قهوه به ارمغان می آورد. در این مطلب با ما باشید تا خواص ویژه قهوه را برسی کنیم.

1. قهوه منبع قوی آنتی اکسیدان های سالم است :

خواص ویژه قهوه

در واقع، قهوه فعالیت آنتی اکسیدانی بیشتری نسبت به چای سبز و کاکائو، دو فوق ستاره آنتی اکسیدانی، نشان می دهد. مطالعات متعدد قهوه را به عنوان منبع غذایی اصلی و در برخی موارد، منبع اصلی آنتی اکسیدان برای افراد مورد مطالعه ذکر کرده اند.

 

2. کافئین حافظه کوتاه مدت را تقویت می کند :

خواص ویژه قهوه

هنگامی که گروهی از داوطلبان دوز 100 میلی گرم کافئین را دریافت کردند که تقریباً به همان میزان موجود در یک فنجان قهوه بود، محققان اتریشی متوجه افزایش فعالیت مغزی داوطلبان شدند که با استفاده از تصاویر تشدید مغناطیسی عملکردی (fMRI) اندازه گیری شد. همانطور که آنها یک کار حافظه را انجام دادند. محققان خاطرنشان کردند که مهارت‌های حافظه و زمان واکنش داوطلبان کافئین‌دار نیز در مقایسه با گروه کنترل که دارونما دریافت کردند و هیچ افزایشی در فعالیت مغزی نشان ندادند، بهبود یافت و این نشان خواص ویژه قهوه است.

 

3. قهوه ممکن است به محافظت در برابر زوال شناختی کمک کند.

خواص ویژه قهوه

 

علاوه بر تقویت موقتی در فعالیت مغز و حافظه، مصرف منظم قهوه ممکن است به پیشگیری از زوال شناختی مرتبط با بیماری آلزایمر و سایر انواع زوال عقل کمک کند. در یک مطالعه امیدوارکننده در فنلاند، محققان دریافتند که نوشیدن سه تا پنج فنجان قهوه در روز در میانسالی با کاهش 65 درصدی خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل در سنین بالاتر مرتبط است.

4. قهوه برای قلب شما مفید است

یک مطالعه برجسته هلندی که داده‌های بیش از 37000 نفر را در یک دوره 13 ساله تجزیه و تحلیل کرد، نشان داد که مصرف‌کنندگان متوسط قهوه (که بین دو تا چهار فنجان در روز مصرف می‌کنند) در مقایسه با قهوه‌های سنگین یا سبک، 20 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند که خود مهر تاییدی بر خواص ویژه قهوه است.

5. قهوه ممکن است به مهار برخی سرطان ها کمک کند.

مردانی که قهوه می نوشند ممکن است در خطر کمتری برای ابتلا به سرطان تهاجمی پروستات باشند. علاوه بر این، تحقیقات جدید دانشکده بهداشت عمومی هاروارد نشان می دهد که نوشیدن چهار فنجان یا بیشتر قهوه در روز خطر ابتلا به سرطان آندومتر را در زنان تا 25 درصد در مقایسه با زنانی که کمتر از یک فنجان در روز می نوشند، کاهش می دهد. محققان همچنین بین نوشیدن منظم قهوه و میزان کمتر سرطان های کبد، روده بزرگ، سینه و رکتوم ارتباط پیدا کرده اند.

6. قهوه ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد.

یک مطالعه در سال 2009 نشان داد که خطر ابتلا به دیابت به ازای هر فنجان قهوه روزانه 7 درصد کاهش می یابد. مطالعات اپیدمیولوژیک قبلی گزارش داد که افرادی که زیاد قهوه می‌نوشند (کسانی که به طور منظم چهار فنجان یا بیشتر در روز می‌نوشند) در مقایسه با افرادی که سبک می‌نوشند یا نمی‌نوشند، 50 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند.

7. کبد شما قهوه را دوست دارد.

درست است: مصرف قهوه علاوه بر کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد، با بروز کمتر سیروز، به ویژه سیروز الکلی مرتبط است.

8. قهوه می تواند عملکرد ورزشی را افزایش دهد.

ما شرطی شده‌ایم که باور کنیم کافئین باعث کم‌آبی بدن می‌شود، یکی از دلایل اصلی که کارشناسان تناسب اندام مصرف قهوه را قبل و بعد از تمرین توصیه می‌کنند. با این حال، تحقیقات اخیر نشان می دهد که مصرف متوسط کافئین – تا حدود 500 میلی گرم یا حدود 5 فنجان در روز – به اندازه کافی بدن ورزشکاران را کم نمی کند تا در تمرین آنها اختلال ایجاد کند. علاوه بر این، قهوه به مبارزه با خستگی کمک می کند و شما را قادر می سازد مدت طولانی تری ورزش کنید.

9. قهوه افسردگی را مهار می کند.

در چندین مطالعه، داده‌ها رابطه معکوس بین مصرف قهوه و افسردگی را نشان می‌دهند: به عبارت دیگر، به نظر می‌رسد افرادی که زیاد قهوه می‌نوشند کمترین خطر (تا 20 درصد) افسردگی را دارند.

10. محافظ قهوه در برابر نقرس

مطالعات در مطالعه سلامت پرستاران عادات بهداشتی نزدیک به 90000 پرستار زن را در یک دوره 26 ساله تجزیه و تحلیل کردند و به ارتباط مثبتی بین مصرف طول مدت قهوه و کاهش مصرف به نقرس پی بردند. این مزیت با مصرف منظم و بدون کافئین همراه بود: زنانی که روزانه از چهار فنجان قهوه معمولی می‌نوشید، به میزان 57 درصد کاهش می‌یابد. خطر نقرس در زنانی که بین یک تا سه فنجان روزانه نوشیدنی می‌نوشیدند، 22 درصد کاهش یافت. و یک فنجان قهوه بدون کافئین در روز با 23 درصد کاهش در مقایسه با زنانی که اصلاً قهوه نمی‌نوشیدند. یافته های مشابه برای مردان نیز ثبت شده است: مطالعه دیگری در بزرگی که در مجله Arthritis & Rheatism منتشر شده است، نشان می دهد که مردانی که چهار تا فنجان قهوه در روز می نوشند، خطر ابتلا به نقرس را تا 40 درصد کاهش می دهد. می دهند و دارند که 6 فنجان قهوه می نوشند. فنجان یا بیشتر خطر نقرس را تا 60 درصد کاهش می دهد.  خواص ویژه قهوه به این لیست محدود نمی شود.

چه قهوه ای برای من مناسب تر است؟

همین طور که میدونید هیچ قهوه ای بد نیست البته اگر تازه باشه! فقط باید قهوه ای رو پیدا کنید که طعم و ویژگی های آن مورد پسند شما باشد. مشاوره در خرید و انتخاب بهترین و مناسب ترین قهوه راهنماییتان می‌کنیم.ما شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

مجموعه ی قهوه مقامی با سالها تجربه در زمینه شناخت، تهیه، ترکیب و توزیع محصولات موجود در صنعت قهوه، این افتخار را دارد تا به تمامی نیاز های شما در زمینه قهوه و سلامت بدن پاسخگو باشد.

 

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.