images (8)

موکاپات چیست و چطور کار می کند ؟

موکاپات چیست

این دستگاه ایتالیایی، یک اسپرسوساز اجاق گازی است که بر پایه بخار کار می کند. موکاپات  می تواند قهوه ای غلیظ شبیه قهوه ای که توسط دستگاه اسپرسوساز سنتی تولید می شود، تولید کند. موکا پات توسط آلفونسو بیالتی در سال 1933 اختراع شد. البته برخی از علاقه مندان به اسپرسو به شما می گویند که قهوه ای که توسط یک موکاپات تولید می شود، اسپرسوی واقعی نیست.

یک اسپرسوساز موکا پات یا اجاق گاز فقط از فشار طبیعی ایجاد شده توسط خود بخار استفاده می کند. این روشی بسیار کم‌هزینه برای تولید یک فنجان قهوه با کیفیت بسیار بالا و استخراج شده خوب است. هنگام خرید موکاپات حتما  فولاد ضد زنگ تهیه کنید. در حالی که این مقدار کمی بیشتر هزینه خواهد داشت، اما ارزش پول را دارد و از داشتن طعم بد عجیب در قهوه تولید شده توسط دیگ آلومینیومی جلوگیری می کند.

"</p

تهیه قهوه با موکاپات

با استفاده از یک موکا پات یا یک دستگاه اسپرسوساز بر روی اجاق گاز می توانید قهوه ای خوش عطر و طعم نوش جان کنید. این دستگاه های کوچک دم کردن قهوه قیمت بسیار مناسبی  دارند، بنابراین راه خوبی برای تجربه بهترین قهوه های جهان است. برای استفاده از موکاپات پیچ دستگاه را از وسط باز کرده و قیف قهوه را خارج کنید. سپس به اندازه کافی آب داخل آن بریزید تا شیر فشار کنار قهوه جوش را بپوشاند.

حالا قیف را دوباره داخل قابلمه قرار دهید و حدود دو قاشق غذاخوری قهوه برشته و آسیاب  را داخل قسمت قهوه بریزید و روی آن را دوباره پیچ کنید. موکاپات  را روی اجاق گاز قرار دهید و بگذارید به مدت سه تا پنج دقیقه دم بکشد، که صدای خفیف سوت  را بشنوید، قهوه لذیذ شما آماده است. برای مشاهده ویدئو تهیه قهوه با موکاپات بیالتی کلیک کنید.

اجزای موکا پات چیست؟

یک موکاپات دارای سه محفظه است و معمولاً سه اندازه مختلف وجود دارد – دو فنجان، چهار فنجان و شش فنجان. محصول فوقانی قهوه  پس از دم کشیدن به محفظه بالایی می ریزد. محفظه میانی سبد قهوه (قیف) است که قهوه آسیاب داخل آن قرار میگیرد.مخزن آب که این محفظه پایین معمولاً دارای یک شیر فشار است.

اجزا موکاپات

تمیز کردن موکاپات

اگر یک اسپرسو ساز (موکاپات) کاملاً جدید دارید، قبل از استفاده از آن ، ابتدا یک فنجان قهوه خوب با مقداری تفاله قهوه دم کنید. قهوه را در سبد قرار دهید و موکا پات را تا سطح شیر فشارشکن پر کنید. اجازه دهید این دسته اول کاملا دم بکشد و سپس آن را در سینک بریزید. این به طور کلی دستگاه را از هرگونه ناخالصی پاک می کند و همچنین به عنوان بررسی درستی عملکرد شیر فشار شکن عمل می کند.

هنگامی که قهوه را در دستگاه موکاپات خود درست می کنید، باید مراقب باشید که از مقدار مناسب آب و همچنین فشرده بودن قهوه و دمای مناسب دم کردن استفاده کنید. آسیاب باید درشت تر از آن چیزی باشد که ممکن است برای دستگاه اسپرسو استفاده کنید، که معمولاً بسیار خوب است . اساساً شما می خواهید اندازه آسیاب فقط کمی بزرگتر از سوراخ های فیلتر روی قهوه ساز باشد. می‌دانید که اندازه آسیاب کوچک است یا نه، زیرا در قهوه‌تان رسوب وجود خواهد داشت، اگرچه برخی از علاقه‌مندان ترجیح می‌دهند فقط کمی رسوب به آن کیفیت دلچسب بدهند.

دم کردن با موکا پات

برای دم کردن قهوه با استفاده از موکا پات مراحل زیر را دنبال کنید:

آب را در قسمت پایین موکاپات  تا سطح معین قرار دهید.

سبد فیلتر را با قهوه آسیاب پر کنید. آن را نکوبید.

دستگاه را به هم متصل کنید و روی حرارت متوسط ​​قرار دهید. دم کردن باید حدود 5 دقیقه طول بکشد.

نکاتی در مورد دم کردن

سعی کنید همیشه مقدار قهوه در ظرف موکاپات شما به اندازه باشد. اگر سعی کنید از آسیاب و آب کمتر یا زیاد استفاده کنید، قهوه بسیار ضعیف یا بیش از حد تلخ ایجاد می کند. از حرارت متوسط ​​برای دم کردن قهوه استفاده کنید. شاید فقط کمی گرمتر از متوسط، اما نه حرارت کامل. روش کار موکاپات به این صورت است که آب و بخار در قسمت پایینی منبسط می شود. آب داغ را به سمت بالای لوله و از طریق قهوه آسیاب فشار می دهد و سپس دهانه را به داخل محفظه بالایی دیگ می فرستد.

زمانی که تمام آب بالا آمد، با صدایی که از موکاپات، قهوه آماده  است. دم کردن قهوه موجود در موکا پات باید حدود چهار و نیم دقیقه طول بکشد. اگر خیلی بیشتر طول کشید، حرارت را زیاد کنید و اگر زمان کمتری برد، حرارت را کمی افزایش دهید. اسپرسوساز اجاق گاز را بسیار تمیز نگه دارید، پس از هر بار استفاده از مواد شوینده و سرکه هر چند هفته یکبار آن را تمیز کنید.

چه قهوه ای برای من مناسب تر است؟

همین طور که میدونید هیچ قهوه ای بد نیست البته اگر تازه باشه! فقط باید قهوه ای رو پیدا کنید که طعم و ویژگی های آن مورد پسند شما باشد. مشاوره در خرید و انتخاب بهترین و مناسب ترین قهوه راهنماییتان می‌کنیم.ما شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.